W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się
do naszego newslettera już teraz!

Mikroinformator

 

Pierwszy numer Mikroinformatora ukazał się na dwa dni przed rozpoczęciem strajku – 20 lipca 1992 roku. Jak widać, podstawowym narzędziem do wydania tego Mikroinforatora była maszyna do pisania oraz powielacz.

Pierwszy numer

Jednak już trzeci numer „składany” był na komputerze w najprostszym edytorze. W nie zmienionej szacie graficznej dotarliśmy do numeru 22, który ukazał się 16.08 1993 roku. W tym wydaniu pojawiły się po raz pierwszy kolumny. Od numeru 37, który ukazał się w dniu 24.05.1994 roku – programem, z którego korzystaliśmy był polski edytor CDN.

Systematycznie rosła popularność naszego Mikroinformatora – poza opisem codzienności w zakładzie Fiat Auto Poland, pojawiły się konkursy, krzyżówki oraz opisy wydarzeń związanych z działalnością naszego Związku. Systematycznie też zwiększał się nakład.

Jubileuszowy – 50-ty numer zleciliśmy do składu firmie drukarskiej – przed Dniem Kobiet w 1995 roku ukazał się piewszy kolorowy numer Mikroinformatora.

50-ty numer

W listopadzie 1995 roku po raz pierwszy zmieniliśmy główkę – od numeru 62 do numeru 93 w październiku 1996 roku na elemencie graficznym pojawił się Fiat Cinqecento.

70-ty numer

Szykując się do wydania Mikroinformatora o numerze 100, przygotowaliśmy nową grafikę (pojawiła się już w 99 numerze). Kolejny jubileuszowy numer ukazał się 11 grudnia 1996 roku. Drukowany był w drukarni w pelnym kolorze oraz zawierał wkładkę z kalendarzem na 1997 rok.

100

2459 listopada 1998 roku dotychczasowa głowka Mikroinformatora została zmodyfikowana – doszedł kolor – i w zasadzie bez poważniejszych zmian, w tej postaci ukazuje się do dnia dzisiejszego. Ważną i zauważalną zmianą było wprowadzenie na stałe układu 3 kolumn – po raz pierwszy uczyniliśmy to 22 października 2005 roku w numerze 245.

Mikroinformator ukazuje się nieregularnie. Nie chcemy narzucać terminów, by nie stał się czymś w rodzaju maszynki do przekazywania na siłę jakichkolwiek wiadomości. Nadal stosujemy zasadę, iż podstawowym zadaniem tego wydawnictwa jest bieżące informowanie członków Związku oraz pracowników o tym, co istotnego dzieje się wokół nas. Chcemy rzetelnie informować o wszystkich dobrych sprawach dotyczących naszej załogi, ale także i o tych nieprzyjemnych. Uważamy bowiem, że tworzenie lukrowanej posypki na Fiat Auto Poland oraz współpracujących w ramach MKZ firmach nie ma sensu – prędzej czy później czar pryska i pozostaje niesmak. Na szczęście jesteśmy inni niż np. Fiat Wokół Nas – miesięcznik wydawany dla pracowników koncernu Fiat przez władze koncernu – który bije nas na głowę pod względem technicznym, jakości druku i papieru, możliwościami. Zapewne kosztuje kilkaset (jak nie kilka tysięcy) razy więcej. Ale co z tego, skoro przez 13 lat wydawania jeszcze nie zdarzyło się, by gdziekolwiek w tym wydawnictwie ukazała się wzmianka o istnieniu organizacji związkowych w Fiacie! Jak tak ma wyglądać rzetelny i prawdziwy obraz firmy – bez załogi – to my dziękujemy.

Swoimi wypracowanymi metodami będziemy utrzymywać dotychczasową linię naszego wydawnictwa. Widzimy, jak jest chętnie czytane przez załogę. Nieraz widzieliśmy, jak dozór po kryjomu wyciąga najnowsze numery i zapewne skrycie czyta od dechy do dechy.

Uruchamiamy newsletter – kto się zarejestruje będzie otrzymywał informację pocztą elektroniczną z linkiem do najnowszego numeru Mikroinformatora.

Nadal oczywiście będzie wydawany Mikroinformator w formie papierowej – liczymy, że będzie nadal chętnie czytany. Obecny nakład zbliża się do 5 tysięcy sztuk.