W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się
do naszego newslettera już teraz!

Prawo zakładowe

 

W FCA Poland S.A. od roku 1993 obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który został podpisany przez pięć organizacji związkowych oraz władze Spółki.

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy reguluje wszystkie najważniejsze zagadnienia prawa pracy, obowiązujące w Spółce FCA  Poland. Część zapisów zawartych w ZUZP jest powieleniem zapisów Kodeksu Pracy, a część nie ma pokrycia w regulacjach prawa polskiego.

Świadomie, podczas prac nad ZUZP nasz Związek dążył niejednokrotnie do powielania zapisów kodeksu pracy, mając na uwadze fakt, iż prawo pracy jest coraz bardziej antypracownicze i zmiany w nim zachodzące powodują systematyczna liberalizację zapisów prawa. Lata, które minęły od czasy zawarcia ZUZP potwierdziły nasze obawy i utwierdziły nas w słuszności kierunków działania.

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy powinien być znany każdemu pracownikowi – bowiem już przy przyjęciu do pracy podpisuje fakt zapoznania się z jego treścią – ale mamy świadomość, iż jest to zbiór tylu przepisów i regulacji, że nikt nie jest w stanie go spamiętać, szczególnie przy udziale znacznego stresu przy pokonywaniu rozmów kwalifikacyjnych. Jednak warto znać prawa i obowiązki, zasady wypłat poszczególnych składników płacowych – w tym też celu udostępniamy na naszych stronach całość treści zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Na bieżąco będziemy umieszczać także protokoły dodatkowe – dotyczące w zasadzie najbardziej interesującej pozycji – podwyżek płac.

Poniżej można zapoznać się zarówno z treścią Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy – jest treść ujednolicona po zawarciu Protokołu nr 19. W dniu 14 kwietnia 2008 roku zostało zawarte pomiędzy dyrekcją Fiata a związkami zawodowymi porozumienie, regulujące podwyżki w roku 2008. Jednak tego Porozumienia nie podpisał jeden ze związków – toteż wprowadzenie tego protokołu do treści zuzp jest na razie niemożliwe. Treść tego porozumienia także jest dostępna poniżej.
Rok 2009 nie przyniósł zmian w treści zuzp, zmianie nie uległa tabela płac minimalnych. Porozumieniem z dnia 27 maja 2009 wprowadzone zostały jednorazowe nagrody dla wszystkich pracowników Fiat Auto Poland S.A. (protokół poniżej).
W roku 2010 w dniu 5 lutego zostało zawarte porozumienie, które podpisały wszystkie związki zawodowe, ustalające podwyżki płac równe dla wszystkich w wysokości 300 złotych. Zapisy tego Porozumienia powinny w najbliższym czasie znaleźć się w treści zuzp. Także i to porozumienie jest dostępne poniżej.

Drugim, nie mniej ważnym dokumentem, regulującym stosunki na linii pracownik – pracodawca jest Regulamin Pracy, dokument, którego znajomość jest także obowiązkiem pracownika.

W naszym serwisie uruchamiamy także kącik porad prawnych. Najciekawsze pytania będziemy publikować oraz udzielimy na nie odpowiedzi. Na bieżąco przekazywać będziemy informacje o zmianach w prawie pracy oraz o konsekwencjach tych zmian.


Dokumenty

 

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy

Porozumienie z dnia 14 kwietnia 2008

Porozumienie z dnia 27 maja 2009

Porozumienie z dnia 5 luty 2010

Regulamin Pracy